Enalapril – interakcje z alkoholem, lekami i pożywieniem

 

Interakcje lekowe mogą mieć rozmaity charakter. Mogą prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, powodować zaburzenia metabolizmu środka farmakologicznego, zwiększać bądź zmniejszać siłę działania leku. Istnieją także interakcje, które nie mają znaczenia klinicznego. Należy pamiętać, że leki mogą wchodzić w interakcje także z alkoholem bądź produktami spożywczymi. W jakie interakcje wchodzi enalapril?

 

Enalapril a interakcje z alkoholem

Połączenie enalaprilu z alkoholem jest przeciwwskazane. Napoje alkoholowe potęgują hipotensyjne właściwości leków z grona inhibitorów ACE, co zwiększa ryzyko rozwoju niedociśnienia.

 

Interakcje enalaprilu z pożywieniem

W charakterystyce produktu leczniczego (Enarenal) nie widnieje informacja, aby lek wchodził w interakcje z produktami spożywczymi.

 

Enalapril – interakcje z innymi lekami

Leki z enalaprilem wchodzą w interakcje z szeregiem produktów leczniczych:

  • Leki sympatykomimetyczne osłabiają hipotensyjne działanie preparatów z enalaprilem.
  • Połączenie enalaprilu z diuretykami oszczędzającymi potas (np. spironolakton), zamiennikami soli zawierającymi potas lub suplementami diety z potasem mogą powodować wzrost stężenia tego pierwiastka we krwi. Istnieje więc ryzyko występowania hiperkaliemii.
  • Ryzyko hiperkaliemii zwiększa się na skutek interakcji inhibitorów ACE (takich jak enalapril) z heparyną bądź cyklosporyną.
  • Enalapril w połączeniu z diuretykami pętlowymi lub tiazydowymi może skutkować obniżeniem objętości krwi krążącej oraz spotęgować szansę na rozwój niedociśnienia tętniczego.
  • Łączenie innych leków hipotensyjnych z enalaprilem może potęgować jego właściwości obniżające ciśnienie. Co więcej, terapia skojarzona enalaprilem z nitrogliceryną, azotanami lub lekami powodującymi rozszerzenie naczyń krwionośnych przyczynia się do dalszego spadku ciśnienia tętniczego.
  • Jednoczesne stosowanie enalaprilu (inhibitora ACE) oraz antagonistów receptorów dla angiotensyny II (takich jak sartany) bądź aliskirenu prowadzi do podwójnej blokady układu renina-angiotensyna-aldosteron, co zwiększa działania niepożądane takie jak hiperkaliemia, niedociśnienie czy zaburzenia czynności nerek.
  • Równoczesne stosowanie litu i enalaprilu powoduje wzrost stężenia tego pierwiastka, a to zwiększa szansę jego toksycznego działania na organizm. Takie połączenie jest niezalecane.
  • Dodatkowe obniżenie ciśnienia następuje wskutek połączenia enalaprilu z niektórymi środkami znieczulającymi, opioidami, lekami przeciwpsychotycznymi i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.
  • Stosowanie enalaprilu u pacjentów otrzymujących wstrzyknięcia soli złota mogą doświadczyć reakcji, które objawiają się niedociśnieniem, wymiotami, nudnościami i nagłym zaczerwienieniem twarzy.
  • Połączenie enalaprilu z lekami grupy NLPZ (i inhibitorami COX-2) potęguje działanie zatrzymujące potas, co może spowodować upośledzenie pracy nerek.
  • Równoczesne stosowanie enalaprilu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną może intensyfikować spadek poziomu glukozy, a nawet doprowadzić do rozwoju hipoglikemii.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

klindamycyna.pl

Najnowsze poradniki: