Czym jest enalapril i jaki mechanizm działania wykazuje?
Enalapril to organiczny związek chemiczny należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE). Jest on prolekiem. Pod wpływem enzymów jest on metabolizowany w organizmie do aktywnej formy- enalaprylatu. Blokuje on powstawanie angiotensyny II, powodując zmniejszenie oporu obwodowego i zwiększenie pojemności minutowej serca. Mechanizm ten powoduje obniżenie wysokiego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych.
Jakie są wskazania do stosowania?
Lek ten stosuje się w terapii:
-nadciśnienia tętniczego;
-objawowej niewydolności serca;
A także w zapobieganiu objawowej niewydolności serca u pacjentów z zaburzeniami czynności lewej komory, które nie dają jeszcze oznak niewydolności serca (gdy frakcja wyrzutowa nie przekracza 35%).
Jakie są przeciwwskazania do stosowania enalaprylu?
-uczulenie na substancję czynną lub, którąkolwiek substancję pomocniczą leku, a także inne substancje z grupy ACE;
-wystąpienie w przeszłości obrzęków jakiejkolwiek części ciała o niewyjaśnionej przyczynie lub podczas leczenia innymi lekami z grupy inhibitorów ACE;
-w przypadku kobiet: bycie w drugim i trzecim trymestrze ciąży (należy także unikać enalaprilu we wczesnej ciąży- 1 trymestr);
-występowanie dziedzicznego lub idiopatycznego obrzęku naczynioruchowego.
Nie należy podawać substancji pacjentom ze wstrząsem kardiogennym i zwężeniem naczyń krwionośnych, które rzutuje na hemodynamikę. Nie należy także podawać leku pacjentom po niedawnym przeszczepie nerki ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa.
Cukrzyca typu 1, na czym polega?
Cukrzyca typu 1 jest to choroba wynikająca z procesu tzw. autoagresji, czyli samoistnego niszczenia komórek przez organizm. W konsekwencji wspomnianego procesu dochodzi do całkowitej destrukcji komórek beta wysp trzustkowych, które odpowiadają za produkcję insuliny. W wyniku czego trzustka jest niezdolna do produkcji insuliny. Za niszczenie komórek beta trzustki odpowiadają autoprzeciwciała produkowane przez system odpornościowy organizmu. Przyczyna powstawania tych przeciwciał nie została jeszcze wyjaśniona, ale wiadomo, że istotną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Podstawowym lekiem stosowanym w leczeniu chorych na cukrzyce typu 1 jest insulina.
Jaki wpływ może mieć enalapril na nerki i siatkówkę u pacjentów z cukrzycą typu 1?
Przeprowadzono badania, których celem była ocena czy stosowanie leków blokujących układ renina-angiotensyna-aldosterolu może zapobiec cukrzycowej chorobie nerek i retinopatii cukrzycowej. Do badania włączono 285 chorych na cukrzycę typu 1 z prawidłowym ciśnieniem tętniczym, bez zwiększonego wydalania albumin w moczu i podzielono ich na 3 grupy. W pierwszej stosowano losartan w dawce 100 mg na dobę, w drugiej enalapril w dawce 20 mg na dobę, a w trzeciej podawano placebo. Czas obserwacji wynosił 5 lat. Pierwszorzędowym parametrem oceny końcowej była zmiana objętości kłębuszka zajmowanej przez mezangium w badaniu histologicznym nerki. Oceniano również postęp retinopatii cukrzycowej. Nie wykazano, aby leczenie losartanem lub enalaprilem wpływało na zmianę objętości kłębuszka zajmowanej przez mezangium. Zapadalność na mikroalbuminurię nie różniła się między grupą stosującą enalapril a otrzymującą placebo. W grupie leczonej losartanem zapadalność na mikroalbuminurię w ciągu 5 lat obserwacji była wyższa niż w grupie otrzymującej placebo. Oba leki zmniejszały natomiast postęp retinopatii cukrzycowej, a działanie to było niezależne od obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Według autorów badania, wczesne blokowanie układu RAA u chorych na cukrzycę typu 1 nie zapobiega wystąpieniu cukrzycowej choroby nerek, spowalnia natomiast postęp retinopatii.