W niektórych przypadkach farmakoterapia wymaga stosowania kilku leków. Wielowymiarowe leczenie farmakologiczne może wówczas okazać się skuteczne dla uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego, co często bywa wykorzystywane w terapii nadciśnienia. Należy jednak wiedzieć, z jakimi lekami można łączyć konkretny preparat. Czy enalapril można stosować wraz z innymi lekami hipotensyjnymi?
Enalapril a dozwolone leki na nadciśnienie
W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Enarenal) widnieje informacja, że enalapril może być bezpiecznie stosowany wraz z takimi preparatami jak:
- dawki kardiologiczne kwasu acetylosalicylowego,
- leki trombolityczne (np. alteplaza, reteplaza, urokinaza),
- selektywne i nieselektywne leki β-adrenolityczne (np. bisoprolol, metoprolol).
Ponadto enalapril może być stosowany wraz z antagonistą wapnia (lerkanidypiną). Takie połączenie jest dostępne w formie leku złożonego (Lercaprel) – niemniej jednak obie substancje mogą być wykorzystywane jako monopreparaty. Wówczas należy zachować identyczne dawki jak w preparacie złożonym.
Enalapril a inne leki przeciwnadciśnieniowe
W charakterystyce produktu leczniczego zawarta jest informacja, że łączenie enalaprilu z innymi lekami hipotensyjnymi prowadzi do wzmożenia jego działania i spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia. Stosowanie takich leków jak triazotan glicerolu (nitrogliceryna), inne azotany bądź preparatów prowadzących do rozszerzenia naczyń krwionośnych może spotęgować efekt hipotensyjny, co może stanowic zagrożenie dla stanu zdrowia pacjenta.
Enalapril wchodzi w interakcje z lekami moczopędnymi:
- diuretyki pętlowe np. furosemid,
- diuretyki tiazydowe np. indapamidum,
- diuretyki oszczędzające potas np. spironolakton.
Leki te, oprócz zbyt dużego zmniejszenia wartości ciśnienia mogą też spowodować nadmierną utratę potasu i sodu, co w konsekwencji może doprowadzić np. do rozwoju hipokaliemii.
Terapia skojarzona enalaprilu z powyższymi lekami wymaga regularnej kontroli lekarskiej – pojawienie się jakichkolwiek działań niepożądanych wymaga natychmiastowego kontaktu ze specjalistą.
Czy inhibitory ACE można łączyć z sartanami?
Połączenie inhibitorów konwertazy angiotensyny, takich jak enalapril, z lekami zaliczanych do sartanów (np. walsartan, telmisartan, olmesartan czy azilsartan) jest niezalecane. Obie grupy leków wykazują silne działanie hipotensyjne, co może spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia. Ponadto w obu przypadkach zauważalny jest wzrost stężenia potasu, co z kolei potęguje ryzyko hiperkalemii. Leki mogą powodować zaburzenie pracy nerek – zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą lub problemami nefrologicznymi.
Jeżeli leki zostały przepisane przez dwóch różnych specjalistów, to zalecana jest konsultacja lekarska w celu ustalenia priorytetów farmakoterapii i potwierdzenia bezpieczeństwa ich jednoczesnego użycia. Gdy leki zostały przepisane przez jednego lekarza, to wówczas pacjent musi bezwzględnie przestrzegać zaleceń związanych z zaproponowanym schematem dawkowania.
Pojawienie się wszelkich niedogodności w trakcie leczenia inhibitorami ACE i sartanami należy niezwłoczne skonsultować z lekarzem prowadzącym.